Badania endoskopowe – zabiegi bez interwencji chirurga

diagnostyka chorób układu pokarmowego

Stosowanie nowoczesnych urządzeń w medycynie to krok naprzód ku innowacyjnym sposobom diagnozowania i leczenia pacjentów. Badania endoskopowe dają nowe możliwości obserwacji wnętrza ciała pacjenta bez konieczności stosowania chirurgicznych metod. Jakie zabiegi są możliwe do wykonania bez interwencji chirurga?

Co oznacza badanie endoskopowe?

Endoskopia to ogólna nazwa zabiegów medycznych, a konkretniej zabiegów diagnostyczno-leczniczych. Badania endoskopowe polegają na badaniu narządów wewnętrznych ciała wykorzystując w tym celu endoskopy. Endoskopami nazywa się narzędzia, które umożliwiają wprowadzenie wewnątrz ciała człowieka specjalnej optyki, światła lub przewodów, które pozwalają na obserwację układu oddechowego, pokarmowego czy innych jam ciała. Badania endoskopowe wykonuje się w celu obserwacji lub postawienia pewnej diagnozy. Są szybkie, łatwe i bezpieczne zarówno dla pacjentów, jak i dla personelu medycznego. Wyróżnia się badania endoskopowe układu oddechowego, przewodu pokarmowego i inne badania endoskopowe.

Endoskopowe badania przewodu pokarmowego

Endoskopia (badania endoskopowe) to szeroki krąg badań medycznych, które pozwalają na diagnozę wielu schorzeń i chorób. Endoskopią określa się badania, które pozwalają zobaczyć lekarzowi to, czego nie jest w stanie zobaczyć ani ocenić za pomocą tradycyjnych narzędzi. Na czym polegają badania przewodu pokarmowego takie jak endoskopia kapsułkowa, gastroskopia i kolonoskopia?

Endoskopia kapsułkowa – co to jest?

Endoskopią kapsułkową określa się nowoczesną i innowacyjną metodę endoskopową, która polega na połknięciu przez pacjenta mikro aparatu pozwalającego na rejestrację obrazu z przewodu pokarmowego. Badanie endoskopowe z wykorzystaniem kapsułki to metoda wykorzystywana przy podejrzeniu patologicznych zmian przewodu pokarmowego i umożliwiająca zlokalizowanie w obrębie jelita niebezpiecznych zmian. Kapsułka po połknięciu w naturalny sposób przez przełyk trafia do układu pokarmowego. Rejestracja obrazu od wewnątrz ciała jest możliwa bez interwencji chirurga, a lekarz otrzymuje film składający się z kilkudziesięciu tysięcy ujęć. 

Zastosowanie metody kapsułkowej zapewnia zdecydowanie większy komfort psychiczny pacjentowi, który nie musi stresować się operacją. Obraz uzyskiwany dzięki zastosowaniu endoskopii kapsułkowej pozwala na wykrycie schorzeń jelita cienkiego, znalezienie przyczyny krwawienia z przewodu pokarmowego czy obserwację nieprawidłowości w strukturach naczyniowych. Endoskopię kapsułkową stosuje się także w przypadku diagnozy celiakii (nietolerancji glutenu), chorób zapalnych jelita lub nowotworów. Kolejną zaletą endoskopii kapsułkowej jest fakt, że może być wykorzystywana jako alternatywne badanie dla nieprzyjemnych badań, jakimi są gastroskopia lub kolonoskopia. 

Gastroskopia – co to znaczy?

Gastroskopią określa się badanie diagnostyczne górnego odcinka przewodu pokarmowego. Wykonując gastroskopię lekarz może ocenić stan przełyku, żołądka i dwunastnicy. Prawidłowo wykonana gastroskopia polega na wprowadzeniu do przełyku pacjenta specjalnej rurki, która pozwala na uzyskanie obrazu z wewnątrz ciała, ale bez konieczności wykonywania operacji. 

Gastroskopia to zabieg, który może uratować życie pacjentów, którzy cierpią na krwawienia wynikające z żylaków żołądka lub żylaków przełyku. Dzięki zastosowaniu endoskopu (sondy) możliwe jest zahamowanie krwawienia. Inną zaletą stosowania gastroskopii jest możliwość wykrycia groźnych bakterii, które za pomocą endoskopu można pobrać jako próbkę badawczą i wykonać posiew. Przy wszystkich swoich zaletach, gastroskopia to badanie, które określa się jako małoinwazyjne. Jest wykonywane w znieczuleniu miejscowym, więc pacjent nie musi być usypiany. 

diagnostyka chorób układu pokarmowego

Choroby układu pokarmowego mogą dawać się mocno we znaki. Ponadto mogą prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych, dlatego tak ważna jest właściwa i szybka diagnostyka. Badania endoskopowe to obecnie jedne z najlepszych metod badania przyczyn i zasięgu stanów zapalnych jelit, przełyku czy żołądka.

Kolonoskopia – jedna z najskuteczniejszych metod diagnostycznych chorób układu pokarmowego

Zabieg kolonoskopii polega na wprowadzeniu w odbyt pacjenta endoskopu (kolonoskopu) zakończonego kamerą. Jest to metoda badania dolnego odcinka przewodu pokarmowego, czyli jelita grubego

Kolonoskopia pozwala wykryć choroby jelit lub nowotwory. Co więcej, kolonoskopię stosuje się jako metodą diagnostyczną w przypadku krwawienia lub podejrzenia polipów, a także aby rozpoznać lub potwierdzić nowotwory. Podczas zabiegu kolonoskopii możliwe jest także usuwanie ciał obcych lub pobranie próbek śluzówki jelita do badań. Dużą zaletą stosowania kolonoskopii jest także fakt, że poza możliwością usuwania niebezpiecznych zmian, zabieg prowadzi do realnego spadku zapadalności na patologiczne zmiany układu pokarmowego.

Zastosowanie badań endoskopowych ma wiele zalet. Przede wszystkim są to metody bezpieczne i mało inwazyjne, które pozwalają na postawienie dobrej diagnozy i podjęcie specjalistycznego leczenia bez konieczności wykonywania chirurgicznych, trudnych zabiegów. Ryzyko powikłań jest bez porównania niższe niż w przypadku interwencji chirurgicznych. Pozwalają one także wykrywać choroby na bardzo wczesnym etapie, inaczej niemożliwe do zaobserwowania.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat badań endoskopowych? Przeczytaj artykuł pt. Diagnostyka chorób układu pokarmowego.