Alkoholizm – jak z tego wyjść?

Alkoholizm to choroba, która może dotyczyć każdego z nas. Nie ważne jaki masz status społeczny, jesteś bogaty czy biedny, wykształcony czy niewykształcony. Przebiega ona u wszystkich w taki sam sposób. Chory przechodzi przez wszystkie fazy choroby. Na początku jest to całkiem niezauważalne, zaczyna się od utraty kontroli, a kończy na całkowitym zniszczeniu organizmu. Każda faza choroby ma u każdego inną długość, ma na nią wpływ wiele czynników. Głównie wszystko zależy od osoby, która spożywa duże ilości alkoholu.

Naukowcy do dziś próbują zbadać mechanizm powstawania tego paskudnego nałogu, jednak nie mogą jednoznacznie stwierdzić przyczyny. Jednakże zaznaczają, że istnieje wiele sposobów na to, by się tego problemu pozbyć.

Człowiek cierpiący na alkoholizm powinien podjąć decyzję o leczeniu na etapie, w którym jego zdrowiu zaczynają zagrażać niebezpieczne czynniki, psychika zaczyna płatać figle, jest bardzo zmęczony fizycznie i psychicznie oraz kiedy jego bliscy opadają już z sił i nie wiedzą jak mogą mu pomóc. Alkoholizm to okropna choroba, która rozbija rodziny. Często mają miejsce różnego rodzaju ostre konflikty, dzieci są bardzo zaniedbane, boją się o życie swoje jak i chorego. Alkoholizm może przynieść bardzo tragiczne skutki, wyobcowanie i zawstydzenie u osoby chorej to nic w porównaniu z tym co ją czeka, jeżeli nie zacznie pracować nad sobą i swoim problemem.

Kiedy zacząć się leczyć?

Leczenie alkoholizmu następuje przeważnie wtedy, gdy miejsce mają już najgorsze objawy, czyli bardzo duża potrzeba napicia się alkoholu, brak samokontroli jeśli chodzi o alkohol, agresja z powodu braku alkoholu, bolesne odczuwanie jego braku w organizmie, zaniedbywanie rodziny, siebie, swoich pasji i zainteresowań. Czasami problem jest niezauważalny, albo nie chcemy go widzieć. Jeśli jednak zauważyłeś na przykład jeden z wyżej wymienionych objawów u siebie bądź swoich bliskich, odważ się na zrobienie kilku kroków, aby udzielić pomocy sobie lub komuś z rodziny. Takie decyzje są trudne, ale wczesna interwencja może uratować nas przed cierpieniem z tytułu alkoholizmu. Jeśli jesteśmy we wczesnym stadium alkoholizmu jest nam dużo łatwiej z niego wyjść. Alkohol w dużych ilościach, podawany nieustannie naszemu organizmowi wyniszcza go we wręcz niewyobrażalny sposób. Nasze zdrowie i życie w jednej chwili może wisieć na włosku.

Każda próba leczenia alkoholizmu może zostać podjęta tylko wtedy, gdy dana osoba wyrazi na to zgodę. Bez tego lekarze mogą tylko udzielić kilku porad co do tego jak uzależniona osoba ma postępować. Akceptacja leczenia oznacza jego natychmiastowe rozpoczęcie. Lekarze oglądają pacjenta, oceniają jego stan ogólny, przeprowadzają szereg badań, ustalają przeciwwskazania i dobierają odpowiedni rodzaj terapii dla chorego, np. w Medgred.

Walka z alkoholizmem jest bardzo trudna. Wszystko w dużej mierze zależy od woli osoby chorej. Jeśli będzie naprawdę chciała z tego wyjść zrobi wszystko. Przymuszona będzie się tylko dużo bardziej męczyć i mimo leczenia i podjętych wszelkich środków pomocy, choroba po jakimś czasie wróci.